Důvodem setkání byla problematika stávajícího napojení a čištění odpadních vod, vypouštěných z nemovitostí do kanalizace města. Občany, vlastnící nemovitosti ve Velkém Dřevíči, které mají odpady napojeny do kanalizace, měla schůzka seznámit s novými podmínkami, které začnou platit od 1. ledna. Od tohoto data bude předána správa kanalizace, která je nyní ve vlastnictví města, společnosti VAK Náchod. Pro obyvatele to bude znamenat hodně změn, také značné finanční náklady na to, aby splňovali zákonné podmínky.
Na úvod seznámila občany s novými pravidly a podmínkami pro připojení starostka Hronova Hana Nedvědová. Největší změnou pro většinu vlastníků nemovitostí bude nutnost vybudování nových septiků, nebo instalace čističek. Další novinkou bude povinnost placení stočného, které do současné doby obyvatelé Velkého Dřevíče neplatili. To však některé občany rozlítilo a začali si vylévat zlost na zástupcích města.
„Není mně to jasné. Budeme platit něco, co životnímu prostředí neprospěje. Proč je na nás neustále vyvíjeno násilí na takovéto nesmyslné věci? Připadá mně to, jako bychom byli zataženi úřadem do něčeho podobného, jako je prodávání dek a nádobí. Proč nás město nechrání? Budu platit navíc spoustu peněz, kterých už nyní je nedostatek," reagovala naštvaně Jaroslava Jirásková.
„Opatření si nevymyslelo město Hronov, ale zákonodárci rozhodli, že do roku 2015 musejí být splněny nějaké limity," snažila se vysvětlit a uklidňovala rozlobenou ženu ji starostka.
Záležitost rozpoutala velmi vášnivou diskusi, kde zaznívaly nejrůznější názory, někdy oprávněné, někdy až absurdní.
Někteří své emoce neudrželi
„Proč mám platit, když na konci nebude čistírna? Teď po nás budete chtít ještě čističky. Městu se to nechtělo dělat, tak to předalo VAKu a ten na nás bude chtít vydělat. To je přesně ono, udělali jste svinstvo na lidech," rozčílil se František Vavřena.
„Kdyby to město nepředalo, tak by stejně uzavíralo nové smlouvy, a při tom by se už stočné také vybíralo, ale úplně jiné, daleko vyšší. Museli bychom do toho promítnout všechny skutečné náklady. VAK účtuje zprůměrované ceny z celé sítě, a tak na nákladné sítě doplácejí ty jednoduché," snažila se ho uklidnit starostka. „Nemáte pravdu, protože my tady všichni platíme daně, a z těch daní jste si v Hronově postavili kanalizaci napojenou do čistírnu odpadních vod. Tím jsme se na tom také podíleli. Na druhou stranu, když jsme tenkrát kanalizaci v akci Z budovali, tak dnes nám to hodíte na krk, protože my jsme pro vás, pro město něco udělali. Tak dnes za to budeme ještě platit. Dělalo se to za totality, ale vy všichni představitelé města za to máte zodpovědnost," rozčiloval se dále Vavřena.
Starostka tyto argumenty odmítla a další takovéto výpadky nechtěla komentovat. „Pravdu nemáte vy, město žádné připojení nikdy nebudovalo, a tak jste na to ze svých daní nemohl přispět," oponovala.
Do vášnivé debaty se zapojilo ještě pár jedinců, ale většina přítomných, i když neradi, byla s novými podmínkami smířena.
„My máme u domku septik, který je napojený do kanalizace. Zřejmě to však bude nevyhovující, a tak to vypadá na výstavbu nového septiku a doplnění o filtr. To bude obnášet, podle toho, jak nás nyní pracovník VAKu informoval, okolo padesáti tisíc korun. Bude to dost velký zásah do rodinného rozpočtu. Není to zrovna příjemné, ale my třeba s manželkou oba vyděláváme. Daleko horší to bude pro důchodce, nebo pro ty, co jsou v chalupě sami. Pro ně bude investice opravdu velkou zátěží. My se budeme muset omezit v jiných výdajích a uspořit na to. Co jiného můžeme dělat," uvedl smířlivě, i když nerad Daneš Krtička.
Nic jiného však obyvatelům zřejmě nezbývá. „Já mám také vybudovaný septik a jsem napojený do kanalizace. Co nám zbývá, stát si něco vymyslel, tak to musíme zaplatit. Zrovna milé to není, ale co s tím naděláme," dodal Petr Jirásek.
„Já jsem koupil ve Dřevíči barák který je připojen přes tříkomorový septik, ten je podle zjištěných informací vyhovující, jen se bude muset ještě doplnit jímkou s filtrem. Kolik to bude stát, to prozatím nevím, musí se na to přijít podívat nějaký odborník, který řekne, co vše je potřeba udělat. Moc nadšený nejsem, protože už teď mám na barák hypotéku a ještě mám dítě na škole, tak placení je spousta a tady v tom regionu se moc vydělat nenechá. Ale nedá se s tím nic dělat, musíme se podřídit," okomentoval nastalou situaci Petr Čuda.
Privilegium prý mají jen ve Dřevíči
Do současné doby je kanalizaci ve vlastnictví a správě města Hronov. Proto, aby toto bylo možné, musí mít město povoleni od odboru životního prostředí v Náchodě, které je platné do 22. prosince 2015. Pro získání povolení je povinné dokládat čtyřikrát do roka vzorky kvality vypouštěných vod. Jelikož tyto podmínky byly pro město problematické a finančně nákladné, tak se rozhodlo předat správu kanalizace společnosti VAK, která je na provoz, údržbu a opravy takovéhoto zařízení vybavena. Tak vysvětlila situaci s provozem kanalizace Lenka Vítová z odboru majetek.
Opravy a rekonstrukce bude nadále platit město. To nechalo kanalizaci vyčistit a zaplatilo za to tři sta tisíc korun a od občanů prý nepožadovalo ani korunu. Město však tvrdí, že se nezříká žádné odpovědnosti a do dvou let se musí do kanalizace investovat přibližně další jeden milion korun, aby se dala provozovat.
Starostka doplnila informace, že nyní obcházejí obyvatele pracovníci životního prostředí a informují majitele domů, co budou muset udělat, co zainvestovat, aby splnili všechny podmínky stanovené zákonem. Podmínky pro Velký Dřevíč a Rokytník jsou daleko tvrdší, jelikož leží na území Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Limity jsou proto daleko přísnější. Město veškeré poplatky hradilo z rozpočtu a po obyvatelích nechtělo ani korunu.
„Dodnes jsme po vás žádné stočné za to, že vypouštíte odpad do kanalizace, nechtěli. Všichni ostatní občané stočné běžně platí. Toto privilegium nemá žádný jiný občan z Hronova a přilehlých obcí, těm nedal zadarmo nikdo ani korunu. Po zavedení nového zákona začnou platit daleko větší sankce, proto je potřeba s tím něco udělat s předstihem," uzavřela debatu starostka.