VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Boušínskou lávku znovu postavili

Slatina nad Úpou - Smutný pohled byl na jaře na stromem zkosenou Boušínskou lávku přes řeku Úpu, který padl za oběť velmi silné vichřici. Netrvalo však dlouho a Lesy ČR vybraly modříny na vybudování lávky nové.

8.11.2008
SDÍLEJ:

Pracovníci dodavetelské firmy rekonstruují Boušínskou lávku, kterou na jaře zničil spadlý strom. Práce se chýlí ke konci a tato důležitá turistická spojnice by měla být otevřena ještě v listopadu.Foto: Jaroslav Kordina

Během několika dnů dokončí firma Maratonstav Úpice rekonstrukci této spojnice pod Boušínem, která je využívána turisty a občany okolních obcí, a ještě v listopadu bude slavnostně otevřena. Lávka umožňuje propojení lesních cest, turistických tras a cyklotras do Ratibořic, Jestřebích hor, do lesů Barchovin i na Červenokostelecko.

„Dva hlavní nosné trámy jsou dlouhé 19 metrů a jsou zhotoveny ze dvou modřínů z okolí Náchodce starých asi 180 let. Vzhledem k hmotnosti a značným rozměrům byly opracovány přímo na staveništi lávky,“ řekl pracovník Lesů ČR Vladislav Kmoch. Podle něj byly ostatní nosné prvky zhotoveny z dubového dřeva, které nejlépe odolává povětrnostním vlivům. Zábradlí a mostovka jsou z modřínu. „Nyní byla impregnována pouze nedostupná místa. Celková impregnace lávky bude provedena po vyschnutí dřevní hmoty,“ uvedl Kmoch. Náklady na celkovou rekonstrukci lávky dosáhly výše téměř 400 tisíc korun s tím, že Lesy ČR dodaly 90 procent dřeva. „Celá stavební akce byla hrazena s Programu 2000 – zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů ČR,“ prozradil Radek Drahný, tiskový mluvčí LČR.

Dřevěné lávce dlouhé šestatřicet metrů, která se vzpínala nad hladinou Úpy, zřejmě není přáno. Již v roce 1997 turisté museli změnit svou pěší trasu, protože lávka pod Boušínem byla v havarijním stavu a byl na ní zákaz vstupu. Přesto byla oblíbená spojnice využívána neukázněnými riskujícími chodci i cyklisty. Lávka byla poprvé zničena velkou vodou v roce 1948. Majitel, kterým jsou Lesy České republiky, se rozhodl, že nechá vybudovat lávku novou, dostatečně vysokou, aby odolala záplavám. Lávka byla za značného zájmu veřejnosti slavnostně otevřena 29. dubna roku 2000. Voda sice už dílu neublížila, ale zato se na ni vyřádily okolní stromy. Samovolným pádem odumřelého buku byla lávka zničena v noci ze 23. na 24. září 2002. „Zničeny byly tehdy oba nosné trámy a část věšadlové konstrukce,“ vzpomíná na tuto události Karel Cejnar, místostarosta Červeného Kostelce. Z iniciativy Lesů ČR byla na jaře roku 2003 lávka opět opravena a sloužila až do letošního jara, kdy po vichřici Emma byla spadlým stromem stržena do řeky Úpy. Po dalším obnovení lávky přišla nová pohroma, když ji zničil druhý větší strom v jejím okolí. Podle pracovníků Lesů ČR by se už podobná událost neměla opakovat. Stromy, které by lávku mohly ohrozit, už byly totiž vykáceny.

Autor: Hynek Šnajdar

8.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sobotka - Náchod B

Ve šlágru kola slavila úspěch kostelecká taktika

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Těším se na to, co mi život přinese nového, říká Soňa Marková

Náchod - “Výsledky voleb jsou pro mě osobně a hlavně pro KSČM velkým zklamáním. Nečekali jsme, že se hlasy přesunou tak významně ke stranám, které jsou spíše populistické. Ale voliči rozhodli,” říká poslankyně za KSČM Soňa Marková.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení