Teď se začalo blýskat na lepší časy, protože členové Společnosti ochránců památek východních Čech (SOPVČ) se sešli na druhé brigádě, při které se zaměřili na vyřezávání keřů a náletových dřevin.

„Společnost ochránců památek východních Čech ve spolupráci se Sdružením na záchranu hradu Kumburku a s podporou úřadu městyse Nový Hrádek uspořádala tuto brigádu s laskavým svolením majitele hradu Josefa Mariana Bartoně - Dobenína. Zaměřili jsme se na vykácení náletových dřevin z vnějšího prostoru hradeb a věže,“ sdělil Deníku Pavel Bareš ze SOPVČ.

Už v minulosti nechal majitel zříceniny hradu Frymburk vykácet vzrostlé stromy, nyní došlo na křoviny. „Po dlouhých přibližně sedmnácti letech je opět možné spatřit hrad Frymburk bez negativně působících náletů. Další jednání o formě postupu k zastavení destrukce této unikátní kulturní památky budou následovat,“ slibuje Bareš, podle něhož je v současné době ochrana kulturního dědictví upozaděna.

Ochránce památek v budoucnu nečeká lehká práce. Rádi by se totiž zaměřili na samotnou přestavbu hradu tak, aby mohl být vyhledávanou turistickou atrakcí. Ještě předtím, než se pustí do bohulibého díla, bude muset projít zřícenina nutným archeologickým průzkumem. Teprve potom by mohlo dojít ke stavební činnosti a také k obnově studny.