Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ztracené cestovatele může zachránit bezdomovec, operní árie, navigace i bača

Náchodsko - Prázdniny a dovolená. Tato dvě slova probouzejí v každém z nás mnoho pestrých vzpomínek. Některým se vybaví i situace, při kterých jim tuhl úsměv na tváři, stoupal tlak a někdy se i draly slzy do očí.

6.7.2016
SDÍLEJ:

Foto: Ondřej Besperát

Například Petra Valentová z Náchoda si vzpomněla, jak byla v sedmnácti letech se školou v Londýně. „Ulice byly jedna jako druhá, všechny domy vypadaly úplně stejně jako dům rodiny, u které jsem bydlela. Neměla jsem mobil, mapu, neznala jsem ani jméno ulice," vypráví mladá žena. Bloudila prý téměř tři hodiny.

STUDENTKU ZACHRÁNIL BEZDOMOVEC

„Víte, kdo mi pomohl? Bezdomovec, kterému ona rodina nosila pravidelně jídlo, což jsem ani nevěděla. Spal na lavičce a dovedl mě k hostitelské rodině. Byla jsem už pět kilometrů od jejich domu," popisuje nevšední zážitek a dodává, že na to nikdy nezapomene. „Někdy mají laskavé srdce lidé, do kterých byste to ani neřekli. Budu mu navždy vděčná," dodává přesvědčivě.

Také Hana Šimůnková z Náchoda zažila perné chvilky, když se před pětadvaceti lety ztratila v Rakousku.

ZAZPÍVALA OPERNÍ ÁRII A NAŠLA CESTU

„Autobus byl zaparkovaný u operního domu. Byla jsem zoufalá, neznala jsem jazyk, abych se zeptala a domluvila. Naproti mě šel mladík se sluchátky na uších. Přistoupila jsem k němu, sundala mu sluchátka z uší a pokusila se zapět operní árii. Mladík pochopil a nasměroval mě správnou cestou," líčí dnes už se smíchem sympatická blondýnka.

K dobru pak přidává ještě jednu příhodu, kdy v italských Benátkách dostala osobní doprovod, ale omylem vystoupili z gondoly o stanici dříve a společně se ztratili. „Muž naštěstí uměl anglicky a cestu jsme opět našli. Pak už jsem raději chodila se skupinou," přiznává Hana Šimůnková.

PO HODINĚ BLOUDĚNÍ POMOHLA NAVIGACE

Benátky se staly bludným labyrintem i pro pětatřicetiletého Michala R. z Náchoda. „Nemít s sebou navigaci do auta, asi bychom bloudili ještě dnes. Pomocí map se nám podařilo objevit hledaný most a dostali jsme se na druhý břeh," vzpomíná na téměř deset let starou událost.

V Itálii byl tehdy na poznávací dovolené společně se stejně starým kamarádem a uličkami se marně proplétali více než hodinu.

ŠPATNÉ ODBOČENÍ JE ZAVEDLO NA PASTVINU

Bloudění provázelo i cestu, na kterou se vydali manželé Milan a Lenka T. z Jaroměře. Bylo to bezprostředně po ukončení občanské války v Chorvatsku.

„Do neznáma jsme vyrazili hned po opuštění dálnice v Karlovacu. Celá cesta až na pobřeží bylo jedno velké tápání. Všechny vesnice a města byly rozstřílené a vypálené. Nikde ani živáčka," vypráví téměř šedesátiletý Milan a vysvětluje, že když už někoho konečně potkali, bylo těžké se s ním domluvit.

„Česky ani německy nemluvili oni, jiný jazyk zase neovládal nikdo z nás. Na místo určení se nám nakonec podařilo dojet," říká.

Před zpáteční cestou se však raději poradili s panem domácím, u kterého byli ubytovaní. Ten jim, bohužel, zapomněl popsat jednu odbočku, proto odbočili dříve. Cesta je po chvíli zavedla na pastvinu, kde na ně vyběhl místní bača.

„Zřejmě si myslel, že je ještě druhá světová válka, a tak spustil německy. To ale byla výhra, protože jsme se dozvěděli, jak se vymotat z hor a dostat se bezpečně na silnici směřující k Záhřebu," zakončuje zážitek pan Milan a dodává, že na takové chvíle dnes už vzpomíná rád a s úsměvem.

Autor: Regina Hellová

6.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Noční jezdec se posilnil alkoholem. Hlídka ho zastavila poblíž domu

Ilustrační foto

Obrat v zápase režíroval Klesl

NAŠI PRVŇÁCI z Montessori základní školy Náchod a ZŠ Zbečník

Náchodsko - Každou středu vám představíme čerstvé prvňáčky z našeho regionu.

TIP LIGA: Vítězem devátého kola je Josef Jirásek

Náchodsko - Suverénním vítězem 9. kola se stal JOSEF JIRÁSEK z Horní Radechové, který zariskoval a to mu vyneslo výborných 16 plusových bodů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Náchod, Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Bílé pláště dnes lékaři neobléknou

Královéhradecko - Praktičtí lékaři dnes budou stávkovat. Chtějí upozornit na málo peněz, které jdou do ambulancí, zavedení elektronických receptů a nadbytečné papírování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení