„V současné době se zvažuje, jakým způsobem se bude pokračovat. Celá záležitost se i vzhledem k odporu, který tam je, přehodnocuje. Konečné rozhodnutí zatím ale nepadlo,“ řekla včera Deníku Jana Třešňáková, krajská radní zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Jak radní zároveň dodala, právě dnes má o broumovské a opočenské nemocnici jednat zdravotní výbor, a poté i rada kraje. „Zatím se o ničem nerozhodlo, hledají se cesty, jak zachovat stávající péči,“ uvedla Jana Třešňáková.

„Zpráva v rádiu by mohla být pouze tahem kraje,“ myslí si Jan Ullwer

Starostka města Libuše Růčková byla o rušení chirurgie informována minulý týden v pondělí. „Požádala jsem o písemné podklady, na jejichž základě bude zdravotní výbor a rada celou záležitost projednávat,“ uvedla starostka, podle které je problémů ohledně zajištění zdravotní péče na Broumovsku mnohem víc. K petici, která vznikla ve městě, se vyjadřuje: „Petice umožňuje lidem vyjádřit svůj názor, já sama jsem se v minulosti zúčastnila petice související s uzavřením porodnice v broumovské nemocnici,“ řekla Deníků Růčková. „Zatím jsem znění petice ohledně chirurgie v Broumově nečetla,“ odpověděla starostka na otázku, zda ona sama petici podepíše. „Ze zkušeností však vím, že v konečné fázi bude nejvíce záležet na lékařích. Na jejich názoru a také na tom, zda naleznou a obhájí důvody pro udržení stávající péče,“ myslí si Libuše Růčková, která se má právě dnes spolu se zastupiteli města setkat s lékaři broumovské nemocnice.

Zpráva, která letěla včera éterem jednoho z regionálních rádií, a která hlásala, že je rozhodnutí ohledně uzavření chirurgie odloženo, nenechala chladným Jana Ullwera, jednoho z organizátorů petice. „Myslím si, že by mohlo jít pouze o tah kraje, který má lidi nasměrovat k tomu, aby petici nepodepisovali,“ myslí si Ullwer, jenž zároveň nabádá občany, aby i nadále stvrzovali svými podpisy petiční archy, které jsou na různých místech náchodského regionu včetně oddělení i čekáren broumovské nemocnice, které se celá záležitost týká. „Až bude na peticích dostatečný počet podpisů, předáme ji krajskému zastupitelstvu. Ještě předtím chceme udělat v Hradci Králové happening,“ připomněl organizátor petice Ullwer.

Petici v Broumově neiniciovalo jako v Opočně město, ale sami obyvatelé. Ke včerejšímu poledni měla internetová petice 1035 stoupenců. Počet lidí, kteří se k petici hlásí, se stále zvyšuje.