Pomyslnou královnou mezi rozhlednami Kladského pomezí je Jiráskova turistická chata na Dobrošově, která v letošním roce slaví 100 let své existence. Romantická stavba byla postavena podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a nese jméno slavného spisovatele a hronovského rodáka Aloise Jiráska. Přístupná je v rámci otevírací doby zdejší restaurace a vstup je zpoplatněný.

V roce 2009 se pro veřejnost otevřela rozhledna Sendraž, která zároveň slouží jako telekomunikační věž. Nachází se na modré turistické trase ze Sendraže do Pekla. "Hned tři rozhledny byly vybudovány v letech 2014 až 2015 v rámci největšího investičního projektu z přeshraniční spolupráce, který destinační společnost Kladské pomezí ve své pětadvacetileté historii realizovala. Jedná se o rozhlednu Na Signálu v obci Horní Radechová, Čáp v Teplických skalách a Žernov ve stejnojmenném městysi poblíž Babiččina údolí," vyjmenovává Markéta Tomanová z obecně prospěšné společnosti Kladské pomezí a doplňuje, že ve stejné době vznikla i Slavětínská rozhledna na Markoušovickém hřebeni v Jestřebích horách, jejímž investorem jsou Lesy ČR.

Rozhledna Žernov.
FOTO, VIDEO: Rozhlédněte se ze Žernova do kraje Boženy Němcové i mnohem dál

Od roku 2020 mohou turisté vystoupat na další dvě vyhlídková místa. Na nejvyšším vrcholu Jestřebích hor byla vztyčena rozhledna Žaltman, která nahradila původní nižší stavbu z roku 1967, a nad obcí Vysoká Srbská vyrostla nová rozhledna Na Větrné horce. Ta je součástí přeshraničního projektu Euroregionu Glacensis: Česko-polská Hřebenovka.

Ve čtvrtek 24. září 2020 byla slavnostně zpřístupněna dominanta Jestřebích hor rozhledna Žaltman, a to na den přesně, 53 let od otevření bývalé rozhledny.
Z rozhledny Žaltman můžete obdivovat krásy našeho regionu

Kdo by si chtěl kromě výhledů užít i trochu historie, může v turistické sezóně vystoupat na ochozy zámeckých věží v Novém Městě nad Metují a v Náchodě. "Před jejich návštěvou si však nezapomeňte koupit platnou vstupenku a pohlídejte si otevírací dobu obou objektů," připomíná Tomanová.

Kladské pomezí je obecně prospěšná společnost, jejímž cílem je šetrný rozvoj cestovního ruchu. Jejím zakladatelem je Svaz cestovního ruchu Kladské pomezí, který sdružuje více než 40 měst, obcí a soukromých subjektů.

Kladské pomezí je taktéž oficiální název turistické oblasti v severovýchodních Čechách při hranici s Polskem, která zaujímá rozlohu bývalého okresu Náchod a částečně zasahuje do okresu Trutnov v oblasti Jestřebích hor. Název vychází z historie, kdy tudy procházela důležitá obchodní stezka spojující Prahu s polským Kladskem.