Při pořízení mazlíčka je třeba brát také v potaz, co od nového člena rodiny očekáváte a zda si vzájemně budete vyhovovat v životním tempu. Dáváte raději přednost pohodlí na gauči, nebo rádi „polykáte“ kilometry? Máte blíže k malým nebo velkým plemenům?

Patříte-li mezi milovníky velkých psů, volte zlatého retrívra. Jde o jedno z nejvhodnějších plemen k dětem všech věkových kategorií. Také labradoři děti milují, obě tato plemena se hojně využívají jako asistenční nebo canisterapeutická. Retrívři rádi vyrazí na dlouhé procházky přírodou.

Stejně tak si děti zamilují mírumilovní novofoundlanští psi, kteří ocení dům se zahradou více než byt. Mezi velmi aktivní plemena, která rovněž milují děti, patří také kolie. Jsou velmi chytré a učenlivé. Hodí se k několika psím sportům – agility, běh, záchranařina či stopy. K dětem se hodí také němečtí boxeři, kteří jsou celé své rodině oddaní. U velkých plemen je potřeba dávat pozor, aby dítě při hře neporazila.

Malý pes, velké přátelství

Pokud dáváte přednost menším plemenům, pořiďte si mopse, bišonka, francouzského buldočka nebo mini knírače. Mopsi jsou přítulní a mají rádi všechny lidi včetně dětí. Na svou rodinu jsou velmi vázaní a špatně snášejí samotu. Bišonci milují společnost dětí, jsou velmi hraví a dokážou s nimi dlouho dovádět.

Dalším milovníkem všech lidí je mini knírač, ti mají spoustu elánu a jsou velmi inteligentní. „Mini knírač patří ke zdravějším plemenům bez větších zdravotních obtíží. A díky své skvělé povaze se báječně hodí i pro pejskaře začátečníky,“ sdělil Martin Pučálka, odborník ze společnosti Krmiva Pučálka.

Pro méně aktivní jedince jsou vhodní francouzští buldočci, kteří mají přátelskou a pohodovou povahu. Často však trpí na různá onemocnění, proto se může stát, že zatíží rodinný rozpočet.

Jste spíše pro zlatou střední cestu, co se velikosti psa týče? Jasnou volbou může být bígl. U rodin s dětmi je tento veselý a velmi aktivní pes oblíbený. „Díky tomu, že dříve byl bígl chován ve větších smečkách, snadno vyjde s jinými psy anebo zapadne do té vaši rodinné smečky. Bígl je navíc velmi učenlivé plemeno, a tak za pamlsek jej naučíte různé povely a triky. Příjemným bonusem je jejich krátká srst, která je téměř bezúdržbová, “ radí Pučálka.

Vhodný je i stafordšírský bulteriér

Dalším středním plemenem vhodným k dětem je pak stafordšírský bulteriér. Přestože má pověst „bojového psa“, jde ve skutečnosti o přátelské plemeno, které miluje děti i dospělé. I péče o jeho srst je nenáročná, je aktivní, ale rád s vámi bude trávit i čas na gauči.

Mezi milovníky dětí patří také pudli, kteří se vyskytují hned ve čtyřech velikostech. Jsou to milá, inteligentní a klidná plemena.

Psí milovníci dětí
   - zlatí retrívři
   - labradorští retrívři
   - bíglové
   - francouzští buldočci
   - pudli
   - mini knírači
   - kolie
   - novofoundlandští psi
   - mopsi
   - stafordšírští bulteriéři
   - bišonci
   - boxeři